Skip to main content
Blogi

Onko toivossa yhä hyvä elää?

Tämä on kysymys, jota pääsen pallottelemaan huomenna Hämeenlinnassa laulaja Katri Helenan, kalamies Jasper Pääkkösen, sekä uransa lopettaneen koripalloilija Shawn Huffin kanssa. Tämä on minulle paitsi suuri kunnia, myös sydämen asia. Toivo on yksi kolmesta suuresta: Usko, Toivo ja Rakkaus. Olen myös erittäin kiinnostunut käymään läpi keskustelukumppaneideni kantoja!

Siistiä päästä taas puimaan kalajuttuja Jasperin kanssa! Viime kerrasta on vierähtänyt tovi.

Puimme Jasperin kanssa aina viimeisimmät kalajutut, jotka ovat viime vuosina liittyneet vahvasti ympäristöön. Miltä merien tulevaisuus näyttää? Onko toivoa? Shawnin kanssa emme ole vielä juurikaan jutelleet, mutta urheilumiehillä tuskin tulee hiljaista hetkeä. Onko Suomen koriksen junioritoiminta tikissä ja täynnä tulevaisuuden lupauksia? Katri Helena taas on toista sukupolvea, enkä malta odottaa, mitä hän osaa kertoa minulle toivosta.

Vaikka toivo on näytellyt suurta roolia minun elämässäni ja olen innoissani puhumassa niin positiivisuuden, kuin toivossa elämisenkin puolesta, niin huomenna olen oppilas. Toivon oppivani jotain uutta! Moni viisaampi on varmasti pitänyt minua hölmönä monesti, kun en yksinkertaisesti ole vain suostunut luovuttamaan. En suostu luovuttamaan vieläkään, ja tahdon levittää toivoa joka puolelle! Yhdessä pystymme mihin hyvänsä.
Henkilökohtaisesti olen takertunut Toivoon, kuin lapamato konsanaan.

Oli tärkeää saada tuo varsin kulunut vitsi ulos systeemistäni, jotta voisin huomenna keskustella edes melkein ihmisiksi. Mikäli tahdotte seurata keskusteluamme huomenna klo 15.30-16.30, muttette pääse paikalle livenä, se onnistuu Yle Areenan kautta osoitteessa: https://areena.yle.fi/1-63492719